Štěstí a víru v dobrý konec ve všem co děláte

Není nad to vyběhnout do nového roku s čistou hlavou. A to doslova. Novoroční ráno jsem začal rozcvičkou a potom si šel zaběhat. Poslední léta tak zahajuju příchod roku.

Důležité je ovšem sportovat celoročně. Nejenom na Nový rok, nebo jen tehdy, když na to mám zrovna chuť.

Přiznám se, že se mi vůbec nechtělo vylézt z postele. Ale vytvořený návyk mě přiměl vstát. Zpětně jsem za to rád. Dělám to tak po většinu dní v roce. 

👉Vedle řady zdravotních benefitů celoroční běh otužuje, takže většinou projdu zimou bez nachlazení (nebo jen s mírnou intenzitou). 

👉Pravidelný běh mi také zlepšuje náladu. Mohu potvrdit, že běhání produkuje „hormony štěstí“ – serotonin, dopamin a endorfiny. Když doběhnu, cítím se příjemně a spokojeně. To nejtěžší z celého dne mám právě za sebou.

👉Letos mi bude 55 a pravidelným běháním se udržuju ve velmi dobré kondici. Kdybych přestal, už to zpátky nedoženu nebo jen velmi obtížně. Tělo by zpohodlnělo.

✌️Díky dobré fyzické kondici jsem si v posledních dvou letech splnil i dva své horolezecké sny. Výstup na švýcarské čtyřtisícovky Dufourspitze a Piz Berninu přes Biancograt. Zejména ten druhý výstup byl obtížný i technicky. Byl to můj sportovní výkon roku 2023 a nejsilnější zážitek.

Oba výstupy provázely ještě aklimatizační výstupy, takže se únava kumulovala. Tělo po padesátce regeneruje pomaleji, dobrá fyzická připravenost tak byla základ úspěchu.

Uvidím na co si troufnu letos. Protože plány na další podobné výstupy ještě pořád mám. A to díky pravidelnému běhání. To je pro mě zásobárna snů a plánů.

Díky „pouhému“ rannímu běhu si pak troufnu na mnohem náročnější věci. V pravidelnosti je neuvěřitelná síla. Protože už jen brzké ranní vstávání, rozcvička a vyběhnutí v zimě do tmy a do bláta je překonání nepohodlí.

Do nového roku vám přeju odvahu v posouvání vlastních hranic a štěstí a víru v dobrý konec ve všem co děláte. 👍🍀

Sdílet