Plánování důchodu

V souvislosti se stárnutím populace a růstem státního dluhu je plánování příjmu v důchodu v podstatě nezbytná věc. Jak začít? Už jenom to, že si určíte, kolik jednou budete v důchodu potřebovat, výrazně zlepší Vaše výsledky v budování finančního kapitálu na důchod. V roce 2004 proběhl v USA průzkum. Proběhl ve stejné sociální třídě, ve stejném regionu a ve stejné věkové skupině nad 50 let. V průzkumu vyšlo, že „úspěšní“ důchodci dávali v průběhu života přednost vzdělání na seminářích, důchodovým kalkulačkám, tabulkám a finančním poradcům. Ti méně úspěšní dali přednost radám od rodiny nebo přátel. Ti nejúspěšnější dosáhli až trojnásobného důchodového jmění díky tomu, že měli plán a strategii oproti těm, co neplánovali. Měli spočítané, kolik budou jednou potřebovat. Ti méně úspěšní to ponechali náhodě. Podrobnosti se můžete dočíst zde: https://www.richardkunovsky.cz/jak-dosahnout-az-trojnasobneho-jmeni/

Je tady také velká skupina lidí, která chce odejít do důchodu dříve. Víte ovšem jaký je rozdíl mezi předčasným důchodem a předdůchodem? Co je nutné splnit, abyste mohli do předdůchodu, ve kterém žijete z vlastních naspořených prostředků? Jak v tomto období čerpat příjem, abyste nedanili výnosy? Víte, že v předdůchodu za vás stát platí zdravotní pojištění a výše vašeho případného příjmu není zastropovaná? Přesto předdůchod není pro každého. Předdůchod je vhodný především pro aktivní lidi, kteří si plánují důchod s dostatečným předstihem a tvoří si investováním další potřebný příjem. Jen starobní důchod totiž nemusí stačit.

Příjem v důchodu a předdůchodu jsou dvě důležité položky ve finančním plánu, které s našimi klienty řešíme. Vedu je také k tomu, aby na maximum využívali státní příspěvek, maximální daňovou úsporu nebo příspěvek zaměstnavatele přes DIP nebo DPS. Všechno jsou to peníze, které vás jednou mohou přiblížit finanční svobodě.

Sdílet