Přestaňte finančně podporovat své dospělé děti

Přestaňte finančně podporovat své dospělé děti, pokud přemýšlíte nad tím, že sami sebe zajistíte na důchod. Chcete-li zažít pohodlný důchod, zaměřte se na zvyšování vlastních příspěvků do pravidelných investic namísto financování dospělých dětí.

U lidí střední třídy patří podle portálu finance.yahoo.com k nejčastějším chybám to, že příliš finančně podporují své děti i v dospělosti a tyto peníze jim potom chybí v investování na důchod. Dělá to téměř polovina amerických rodičů.

U nás je situace o to horší, že se investovat na důchod teprve učíme a často nad volnými penězi takto ani nepřemýšlíme. Nemáme to ještě stále ve svém DNA.

Váš spokojený důchod totiž závisí na vašem finančním chování v produktivním životě. Jak ho začít měnit v 5 bodech?

1️. Naučte se řídit svoje výdaje

2️. Mějte dlouhodobý finanční plán

3️. Volné peníze investujte

4️. Pro investování využívejte všech podpor, které Vám stát poskytuje

5️. Dlouhodobě využívejte sílu složeného úročení

V loňském roce nejlepší penzijní fondy nebo ETF strategie dosahovaly roční výkonnost přes 25 %, čeští střadatelé se však často spokojili s výnosem na termínovaném vkladu nebo spořícím účtu kolem 5 %. Pokud zmeškáte z pohledu investora každý takto úspěšný rok, snížíte tím svoje šance na spokojený důchod.

Průměrná výkonnost trhů je nižší, než byly výnosy v uplynulém roce. Tučné roky provází i ty ztrátové, proto je potřeba být se svými penězi zainvestovaný co nejdéle.

Část peněz dnes můžete investovat na povolenou „páku“ cizích peněz. To znamená se státním příspěvkem a s příspěvkem od zaměstnavatele. I u těchto vkladů se vám připisují výnosy.

A jeden tip na závěr. Jednou z nejlepších vlastností úspěšných lidí je opožděné uspokojení. Je to dovednost, která je nejčastěji formovaná prostředím, ve kterém vyrůstáte. Když se toto naučíte a upravíte svůj životní styl, dostanete pod kontrolu i svoje peníze, které můžete investovat třeba na spokojený důchod.

Osobně svoji poradenskou misi vidím také v tom, že svého čtyřletého syna (a také své klienty) povedu příkladem. Součástí spokojeného života je i odložená spotřeba a investování na důchod.

Ve stejném prostředí jsem vyrůstal, ve stejném prostředí se tvořily moje návyky. Jen potřebu investovat své peníze na konkrétní cíl (spokojený důchod) si vynutily až okolnosti. A těmi jsou snižující se důvěra v důchodový systém a stárnutí populace.

Sdílet