,

5 důvodů, proč investovat právě dnes

Vzpomenete si ještě, jakou reakci ve vás vyvolala zpráva o lockdownu během pandemie Covid19 nebo začátek války na Ukrajině? Nebo pocity při loňském šoku z rychlého nárustu inflace? Každý den totiž vypadá jako by byl pro investování ten nejhorší.

Když se však ohlédneme zpět, žádný totální kolaps trhů za tu dobu nenastal. Od března 2020, kdy WHO vyhlásila propuknutí světové pandemie, vzrostl index světových akcií ACWI o 73 %, americký S&P 500 ještě o dalších 15 % navíc.*

Ceny akcií za poslední roky hodně kolísají, ale zisky většiny vyspělých firem setrvale rostou. Díky tomu jsme v posledních čtyřech letech měli možnost koupit akcie stabilních firem (s rostoucími zisky) ve dvou výrazných slevách – v březnu 2020 o více než 30% a v průběhu jara až podzimu 2022 o zhruba 25%.

Je vysoká pravděpodobnost, že trhy se už nevrátí tam, kde byly ještě před vypuknutím pandemie na počátku února 2020 (cca -37,5 %). Statisticky je to vyšší pravděpodobnost, než že se tak opravdu stane. Což je dobrá zpráva pro ty, co své peníze investovali a špatná pro ty, co se trhům dlouhodobě vyhýbají. 

Celosvětová populace bohatne. To je dalším dobrým důvodem, proč investovat právě dnes. ČR se za posledních 30 let nesmírně zvedla v oblasti konkurenceschopnosti, vzdělanosti nebo třeba ve vybavenosti domácností. Ale to platí také pro další části světa.

Světová populace stárne. Nejvíce ve vyspělých zemích. Evropské státy, včetně ČR, si do budoucna nebudou moci dovolit štědrý důchodový systém jako zažívali naši prarodiče. Ale můžeme to vidět také jako příležitost. Investovat dnes můžete do společností těžících z trendu rostoucí kupní síly stárnoucí populace. Ve vyspělém světě se mají senioři stát nejbohatší skupinou v populaci a zároveň nejdynamičtějšími spotřebiteli. 

Čtvrtým důvodem je pokrok umělé inteligence. Jsou toho plná média. Umělá inteligence (z)mění svět. Tempo inovací zrychluje a následující desetiletí bude obdobím nevyhnutelné změny. Zaujměte k tomu potřebný postoj i jako investor. Jednou z toho budete těžit.

A pátý důvod? Akcie jsou historicky nejlepším zajištěním proti inflaci. Ve srovnání například s hotovostí mají akcie dlouhodobě mnohem lepší výsledky. Pokud byste v roce 1998 investovali 10 000 britských liber do globálních akcií, na konci roku 2022 by váš majetek o čištěný o inflaci vzrostl zhruba o 350 %. Zatímco reálný výnos hotovostních vkladů by s použitím londýnské mezibankovní sazby LIBOR za stejné období dosáhl reálné ztráty -35 %, to znamená ztrátu 1/3 majetku vlivem inflace. **

Shrňme si tedy všech 5 hlavních důvodů, PROČ INVESTOVAT:

  1. Zisky firem setrvale rostou. Buďte u toho jako investor.
  2. Světová populace bohatne. Tam, kde byly dříve pláně, jsou dnes nové silnice, rezidence a města.
  3. Populace ve vyspělých zemích stárne. Vydělávejte na celosvětovém fenoménu stárnutí populace prostřednictvím tematických ETF.
  4. Pokrok nás opět překvapí. Další velká příležitost z pohledu investora.
  5. Akcie jsou historicky nejlepším zajištěním proti inflaci. Pamatujte na to ve svém rozložení majetku.

Najdete ještě nějaký další důvod? Napište mi. 

Chcete mít méně starostí s vaším majetkem a věnovat se více svým prioritám? Zařaďte se mezi naše spokojené klienty. Pokud chcete pomoct s vytvořením finančního plánu a sestavením investiční strategie, odpovězte na tento email a domluvíme se na úvodní schůzce. Našimi partnery jsou největší obchodník s cennými papíry ve střední a východní Evropě a největší broker pool v České republice.

Upozornění: Článek není investičním doporučením. Před každým investičním rozhodnutím se poraďte s odborníkem. 

* Stav k 23. 1. 2024

* * Zdroj: https://www.edwardinvest.cz/

Sdílet