5 chyb, které dělají také lidé s vysokými příjmy

Pokud by lidé s vysokými příjmy byli imunní vůči finančním chybám, pak by bohatí lidé nikdy nezkrachovali. Faktem je, že i lidé s vysokými příjmy dělají mnoho podobných chyb jako méně příjmová populace a i mezi nimi najdeme jednotlivce, kteří byli nuceni vyhlásit osobní bankrot. 

Ovšem způsob, jakým chybují úspěšní lidé se od ostatní populace může lišit. Zvláště rozšířené jsou tyto chyby:

1. Směřování k rizikovým investicím

Charakteristickým rysem mnoha úspěšných lidí je důvěra ve své schopnosti a intelekt. Často je to i důvodem, proč jsou tak úspěšní. Tato důvěra ale může nebezpečně přejít do přílišné sebedůvěry, kdy začnete věřit tomu, že jste ve všem dobří jenom proto, že nad ostatními vyčníváte díky svému příjmu.

Toto přesvědčení (kognitivní zkreslení) vede k tomu, že někteří jedinci mají tendenci nadhodnocovat své investiční schopnosti i v tak vrtkavé disciplíně jako je investování. To často může vést k riskantním investicím a velkým ztrátám.

2. Nepotřebují finančního poradce

Vysoký plat nemusí nutně znamenat, že jste expert na zacházení s penězi. Naopak. Dan Ariely, izraelský profesor behaviorální ekonomie, ve svých precizně zpracovaných studiích na mnoha příkladech popisuje, proč i jinak chytří a vzdělaní lidé dělají s penězi špatná rozhodnutí.

Bez ohledu na to, kolik vyděláváte, je dobrý finanční poradce někým, kdo Vám pomůže korigovat případné chyby, protože úspěch v investování přímo souvisí s vašim chováním.

3. Přehlíží daňové důsledky

I úspěšní lidé často přehlédnou daňové dopady svých rozhodnutí a prodají investici v nevhodnou dobu nebo nevyužívají všechny daňové benefity, které se jim nabízí.

4. Vychází z předpokladu, že budou vždy dostávat vysoký plat

Tento předpoklad je v mnoha ohledech mimo realitu. Například v USA statistiky ukazují, že příjmy obvykle dosahují svého vrcholu u čtyřicátníků a padesátníků a potom postupně klesají. Tento pokles potkává v průměru všechny příjmové skupiny bez výjimky.

Znamená to jediné, lidé bez ohledu na příjem, by měli využít období svých nejvyšších příjmů k tomu, že budou rozumně řídit své výdaje a chytře investovat. To se ale mnoha lidem nedaří.

Často jim chybí důležité návyky – plánovat a s růstem příjmu navyšovat pravidelný vklad. K tomu je důležitý vztah na ose klient – poradce, kdy role poradce se dnes posouvá do role koučinku chování.

5. Podléhají „inflaci životního stylu“

Pokud jste spořiví, tak v období nižších příjmů jste nuceni postarat se o to, aby každá vydaná koruna měla smysl. Jakmile začnete vydělávat vyšší částky, je lidskou přirozeností popustit uzdu v utrácení a ignorovat důležitost rozpočtu.

Inflace životního stylu znamená utrácet více za věci, které nutně nepotřebujete, ať už je to nové auto, nákladnější dovolená nebo cokoliv jiného. Obvykle se totiž stává, že toto utrácení jde na úkor investic, které vám umožní růst bohatství, místo toho z něj však ukrajují.

✄- – – – – – – – – – – –

Již třináctým rokem pomáhám svým klientům jít do důchodu včas a s doživotním příjmem.

Chcete mít méně starostí s vaším majetkem a věnovat se více svým prioritám? Zařaďte se mezi mé spokojené klienty. Napište do soukromé zprávy.

Zdroj: gomakingrates.com

Sdílet