Mikulášské puzzle od Walta Disneye

Je to týden, co jsem se svým 3,5letým synem složil první puzzle. Dostal je od Mikuláše. Puzzle s jeho oblíbenými postavičkami z Walt Disney.

Walt Disney je značka, kterou vyhledávají děti po celém světě a zároveň je to značka, které důvěřují jejich rodiče. 👍

Za touto značkou nemusíte vidět jen zábavní průmysl, ale především konkrétní společnost, která dovede přinášet investorům dlouhodobě nadprůměrné zisky. A může je přinášet také investorům v ČR, tedy i vám.

Na trhu totiž existují firmy, které si během svého působení dovedou vytvořit ekonomické příkopy, konkurenční bariéry, které chrání jejich nadprůměrné zisky na velmi dlouhá období. Stejně jako se vodní příkopy stavěly kolem hradů, aby držely nepřátele daleko od hradeb, ekonomické příkopy chrání nadprůměrné zisky nejlepších společností světa. 📈

V podstatě každá firma kolem sebe vytváří ekonomické hradby, ovšem vytvořit si kolem sebe dlouhodobý ekonomický náskok, se podaří jen málo firmám na světě. S názvem Economic Moat přišel poprvé při analýze akcií Warren Buffett.

Nejlepší investor moderní historie W. Buffett si totiž jako první všiml, že některé podniky jsou schopny dlouhodobě generovat nadprůměrné zisky díky ekonomickým bariérám, které dokázaly vystavět kolem svého podnikání a dlouhodobě se tak bránit konkurenci a tím dosahovat nadprůměrných zisků. 👍

Mezi tyto značky patří právě Walt Disney. Co tvoří jejich tržní bariéru? Zisky této firmy nespočívají jen v kreslených filmech pro děti, ale také v kabelových televizích, zábavních a zážitkových parcích, jako například Disneyland, v ziscích z filmového průmyslu nebo spotřebního zboží (například dětské motivy na oblečení, na hrnečcích, talířích a dalším zboží).

Vedle toho si Walt Disney drží neohroženou pozici na poli sportovní zábavy díky tomu, že je z 80 % provozovatelem obří kabelové televize ESPN, která přenáší přenosy z NHL, NBA, MLB nebo třeba z tenisového Wimbledonu a US Open a dalších sportovních událostí do celého světa. 

Tedy široce diverzifikované portfolio služeb a zboží. A to jsem popsal jenom část jejich příjmů.

Od největší ratingové společnosti na investice společnosti Morningstar má Walt Disney rating Wide Moat (doslova široký hradní příkop). Morningstar se svým týmem 120 analytiků zjišťuje, jak dlouho je ta která firma schopná chránit svoje nadprůměrné zisky a podle toho firmy řadí do tří kategorií: s žádným příkopem (těch je většina), s úzkým a širokým příkopem. 

Rating Wide Moat nám říká, že konkurence firem s tímto ratingem by potřebovala nejméně 20 let na to, aby ohrozila zisky dané společnosti. Široká konkureční bariéra navíc firmám umožňuje dosahovat vyšší marži. Konkurenční bariéru může tvořit technologický náskok, patent (především v oblasti farmacie), zákazníkovi náklady na změnu, efekt rostoucí sítě (typicky například VisaCard nebo MasterCard, Facebook atd.)  nebo samotná značka.

Zároveň platí, aby byla společnost zařazena do indexu Wide Moat, musí být akcie firmy obchodovány za relativně nízkou cenu. Protože skvělý podnik ještě nemusí nutně znamenat skvělou investici!

Od roku 2015 mohou i naši klienti a v současnosti klienti platformy Edward investovat do ETF, které je sestavené z amerických firem s ratingem Wide Moat. Tedy do firem, u kterých máte jistotu, že si udrží své nadprůměrné zisky na dlouhá období i do budoucna a k tomu je dnes koupíte za výhodnou cenu. 🍀

Pro vás jako investora není důležité znát podobné detaily. Tím se mohu bavit já, zatímco vy se můžete věnovat svým prioritám. Pokud chcete mít méně starostí se svým finančním majetkem, abyste se mohli věnovat tomu, čemu rozumíte, stačí mě kontaktovat.

S každým novým klientem začínám stejně:

  1. podrobnou analýzou
  2. finančním plánem
  3. sestavením portfolia
  4. a s dlouhodobým klientským servisem

✄- – – – – – – – – – – –

Chcete mít méně starostí s vaším majetkem a věnovat se více svým prioritám? Zařaďte se mezi naše spokojené klienty. Pokud chcete pomoct s vytvořením finančního plánu a sestavením investiční strategie, odpovězte na tento email a domluvíme se na úvodní schůzce. Našimi partnery jsou největší obchodník s cennými papíry ve střední a východní Evropě a největší broker pool v České republice.

Sdílet