,

7 doporučení, jak budovat důchodové portfolio

V souvislosti s penězi lidé často mluví o jistotě a bezpečí. Jsou to jedny z nejvíce používaných slov, které mám poznamenané v zápiscích z úvodních schůzek s klienty. O čem se nejčastěji bavíme?

Bavíme se o cílech. A také tom, jak zajistit jejich naplnění nebo o tom, co všechno je může zhatit.

Dnes je již obecně známé, že vytvoření plánu a investování na cíle až trojnásobně zvyšuje vaše šance na požadovaný doživotní důchodový příjem. O tom více zde: https://www.richardkunovsky.cz/jak-dosahnout-az-trojnasobneho-jmeni/

Klíčovou roli v budování důchodového portfolia však hraje chování investora. Jak se nejlépe vyvarovat trvalé ztrátě a dosáhnout přitom požadovaných výsledků? Zde je mých 7 doporučení:

1. Dlouhodobý výhled – úspěšní investoři obvykle sledují dlouhodobé cíle a ignorují krátkodobé kolísání trhu. Tržní pohyby jsou nevyhnutelné, proto je důležité mít plán, o který se můžete v případě nepříznivého vývoje opřít.

2. Riziko vs. Výnos – každý investor by měl být schopen realisticky posoudit riziko a potenciální výnos. Vyšší výnos obvykle znamená vyšší riziko a naopak. Pozor, ne vždy to však musí být pravdou.

3. Diverzifikace – rozložení investic mezi různé třídy aktiv a odvětví je nejčastější diverzifikací, která pomáhá minimalizovat riziko (trvalé) ztráty. Pokud investujete přes investiční fondy, volte vždy fondy se zkratkou UCITS. Jsou určené k veřejné distribuci s přesnými mezinárodními pravidly.

4. Vzdělání – vzdělání je klíčovým prvkem úspěšného investora. Pokud nemáte čas nebo investování není vaším šálkem kávy, vyhledejte poradce, který se neustále vzdělává a baví ho to. Při investování je nutné rozumět trhům, strategiím, ekonomickým faktorům, ale i znalostem pro posouzení rizika.

5. Emoce a psychologie – emoce bývají největším nepřítelem investora. Strach nebo chamtivost vedou často k impulsivním rozhodnutím. Důležité je udržovat emocionální stabilitu, řídit se dlouhodobým plánem a ignorovat krátkodobé výkyvy. Jediné, na co máte při investování vliv, je vlastní chování.

6. Reakce na ztráty – pokud věříte svému poradci a portfoliu investic, dodržujte zvolenou strategii a pravidlo kup a drž. To bývá v poklesech trhů nejlepší strategií. Trhy se dříve nebo později zotaví. Již více než 200 let jsou akcie nejbezpečnější investicí pro udržení kupní síly peněz a jen těžko lze předpokládat, že tomu dalších 50 let bude jinak.

7. Pravidelné hodnocení – revidujte pravidelně své cíle a postoj k riziku. Vaše portfolio by mělo být vždy v souladu s vašimi cíli. Zbytek práce už za Vás udělají moderní investiční nástroje. Například automatické rebalancování, které udržuje v rovnováze vámi zvolený mix akcií, dluhopisů a alternativních investic nebo automatická výplata na cíle, která vás chrání před neuváženými výběry.

A nezapomínejte na to, že základem všeho je FINANČNÍ PLÁN, který zohledňuje Vaše cíle, časový horizont a toleranci k riziku.

Je pro Vás složité dlouhodobě naplňovat všech sedm bodů? Napište mi. Rád Vás celým procesem provedu.

Sdílet