,

Držet nebo prodat?

Řeč je o českých protiinflačních dluhopisech. Minulý týden jsem odpověděl na tři jednoduché otázky pro nezávislý Deník N. Odpovědi najdete níže v odkaze.

Tak tedy držet nebo prodat?

Pokud zastávají ve vašem portfoliu roli ochrany úspor před inflací, určitě držet do splatnosti. Pokud ale máte v těchto dluhopisech část peněz, o kterých již teď víte, že je v nejbližších 8 – 10 nebo více letech beztak nevyužijete, určitě bych ve svých plánech převážil dlouhodobý záměr.

Dlouhodobé peníze by měly pracovat tak, aby dosahovaly reálného výnosu, tedy výnosu nad inflaci. To platí zejména pro investory, kteří do protiinflačních dluhopisů vložili většinu svých dlouhodobých úspor a ví, že je po splatnosti neutratí všechny najednou.

I když jsou protiinflační dluhopisy sázkou na jistotu, určitě nejsou určené na dlouhodobé cíle. Jejich splatnost skončí zhruba do 4 let. Investovat bychom měli vždy podle plánu a do plánu zařadit i dlouhodobé cíle (důchod se nás jednou zeptá…).

A měli bychom se, co nejvíce vyhýbat rozhodnutím investovat nahodile nebo spekulativně, podle toho, co se zrovna teď hodí.

U dlouhodobého investování sázka na jistotu nestačí. Je nutné přijmout určitou mírou rizika. Jen tak Vám Vaše peníze přinesou potřebné zhodnocení nad inflaci.

Klikněte zde:

https://denikn.cz/1264555/okno-pro-prodej-protiinflacnich-dluhopisu-z-dob-schillerove-se-otevira-odbornici-odpovidaji-jestli-se-vyplati/?ref=list

 

 

Sdílet