,

Pro efektivní spolupráci investičního poradce a klienta by neměly být prioritou výnosy

Požádal jsem klienta, aby mi napsal referenci. Po třech a půl letech spolupráce. Což je dostatečný čas, aby dovedl popsat hmatatelné přínosy: „Richardův přístup je založený na dlouhodobé spolupráci. Nedívá se jen na tento rok, ale chce, aby byl klient spokojený i za 5, 10 nebo 15 let“, napsal v úvodu. Musím říct, že tato část reference mě potěšila nejvíc.

Pro efektivní spolupráci investičního poradce a klienta by totiž neměly být prioritou výnosy. Jsou taky důležité, ale není v silách poradce zajistit klientovu spokojenost v tomto pohledu každý rok.

Trhy, sazby nebo kurzy měn si žijí vlastním životem. Nikdo z nás bychom se proto neměli snažit předvídat, jak se budou chovat.

Při práci s klienty se proto nejčastěji zaměřuji na chování klienta investora. To jediné mohu ovlivnit. Když každý klient bude dodržovat to, co má, výnosy přijdou.

„K největším přínosům spolupráce je pro mě jistota, že mám dobře diverzifikované portfolio, fantastický je pravidelný rebalancing portfolia a u větších vkladů investování přes tranše. Nemusím tak myslet na to, že mám investovat další vklad a zároveň mám vše pod kontrolou. Stejně tak nemusím řešit každý měsíc, co s volnými penězi. Máme dohodnutou strategii a podle ní jedeme“, pokračoval.

Každý klient chce mít jistotu, že investuje správně. Že jeho investování má řád a prověřený systém. A že kolísání trhů k investování patří. S tím je nutné počítat.

Když jsme spolu začínali, investoval měsíčně, vzhledem k příjmu, spíše nižší částky. Postupně, jak rostla jeho důvěra k mým doporučením, vklady navyšoval a přidával jednorázové. A to i v dobách, kdy jeho portfolio procházelo propady. Nečekal, až se situace na trzích zlepší, jež je časté u nezkušených investorů.

Snaha o jakékoli předvídání toho, kdy se trh začne zotavovat, připravuje investory o podstatnou část zisku. Nikdo z nás, a to ani nejlepší světoví investoři, totiž s určitostí neumí říct, kdy trhy dosáhnou svého dna.

Příklad? Investor, který by při poslední globální krizi v letech 2007 – 2009 promeškal prvních 365 dnů po té, co trh v březnu 2009 dosáhl dna, by přišel o 88 % všech zisků v navazujícím šestiletém období (2007 – 2012). Průměrný roční výnos trhu (p. a.) byl v tomto období 4,4 %, bez těchto 365 dní -7,0 %. *

Pravidelné investování nebo investování jednorázových vkladů podle naplánovaných tranší přináší řadu výhod. Především vás chrání proti emotivním rozhodnutím. Lidé, kteří v období krizí dodrží pravidelnou investici, případně ji navýší, často mnohem dříve dorovnají ztrátu a jejich portfolio začne vytvářet zisk než ti, kteří pravidelné investování přeruší.

„Naše spolupráce mi dává potřebný klid, že je o můj investovaný majetek dobře postaráno. V Richardovi jsem našel spolehlivého člověka, který neslibuje hory doly a nenabízí nesmyslné produkty jen, aby prodal. Velmi také oceňuji jeho servis okolo, protože spolupráce s ním není jen o investování do fondů. Jeho služby bych doporučil všem, kdo myslí na svůj důchod a chtějí pro něj něco udělat“, uzavřel klient.

Mimochodem trhy už umazaly většinu ze své ztráty z posledních měsíců. Světový index akcií ACWI dosáhl svého dna v říjnu 2022, kdy se zastavil lehce pod 25 % oproti předchozímu vrcholu. Od tohoto dna akcie pozvolna rostou. Například index amerických akcií S&P 500 od října loňského roku vyrostl o 23 %, index světových akcií o zhruba 19 %.

Samozřejmě pořád ještě není vyhráno, akcie mohou jít stále oběma směry – nahoru nebo dolů (a to i výrazně). Když se na to podíváme s lehkým optimismem, nejlepší čas pro investování již byl, druhý nejlepší je právě dnes.

Hledáte právě teď svého investičního poradce? Napište mi. Do prázdnin mám dvě místa na úvodní schůzku ještě volné. 

Upozornění: před každým investičním rozhodnutím požádejte o radu odborníka. Investování do akcií je rizikové. Výkonnost indexu není přesným vyjádřením konkrétní investice, protože do indexu nelze investovat přímo. 

* Zdroj: https://www.edwardinvest.cz/

Sdílet