,

5 efektivních finančních zvyků, které vám zlepší život

Inflace. Ještě donedávna nebyla tématem debat. Dnes rychle rostoucí ceny vyhání nespokojené dokonce do ulic. Jak obstát v období současné drahoty?

Zde je 5 tipů jak na to:

1. Vždy vydělávejte víc, než utratíte

Základem je utratit méně, než vyděláte. Když jsem začal po maturitě pracovat, moje první výplata byla 1.350 korun. Nemohl jsem si ani zdaleka dovolit to, co dnes. Díky vybudovanému návyku z dětství jsem dokázal dát i z nízkého příjmu nebo kapesného vždy něco stranou. Také jsem byl zvyklý často pracovat přesčas nebo získat vedlejší příjem další prací. Je to ale jen dočasné řešení. Energii máme jenom jednu. Co se ale určitě vždy vyplatí: vzdělávejte se a posunujte kariérně vpřed. To vám zabezpečí vyšší příjem. 

2. Buďte skromní

Naučte se rozlišovat mezi tím, co potřebujete a tím, co si pouze přejete. Řada světových miliardářů žije velmi skromně. Jeden z nejbohatších lidí světa Warren Buffett je pověstný tím, že za snídani utratí maximálně 3 dolary (při dnešních cenách asi o něco víc), stále žije v domě, který si pořídil před 60 lety a svůj první iPhone si koupil před dvěma lety. Velká řada věcí, které stojí hodně peněz kvalitu vašeho života spíše zhorší. Drahý dům vás bude stát spoustu peněz na hypotéce a pojištění, drahé a silné auto zase spolyká spoustu peněz na benzinu a údržbě.

3. Vše, co teď nepotřebujete, odložte

O výnosech z investování se říká, že je to odměna za odloženou spotřebu. Naučte se plánovat i svoje výdaje. Neutrácejte za to, co teď ve skutečnosti nepotřebujete. Odložené peníze ovšem nechte pracovat. Investujte je. S investováním začněte včas.

4. Vytrvejte

Při investování vytrvejte. Váš investiční horizont může být klidně několik dekád. To platí i pro dříve narozené. Vaše investiční portfolio budete potřebovat i v důchodu. Zjistěte si, co je složené úročení a jak funguje. Investujte každý měsíc pravidelně alespoň 10 % svého příjmu. V průběhu života využívejte období, kdy jdou trhy výrazně dolů, například v době covidu v březnu 2020 nebo letos na jaře. Pokud můžete, přihoďte jednorázový vklad.

5. Vyhněte se všem špatným dluhům

Naučte se rozlišovat mezi dobrým a špatným dluhem. Dobrý dluh může být například hypotéka na bydlení. Mezi špatné dluhy naopak řadíme většinu dluhů na spotřebu. Pokud žijete s vysokým dluhem (nebo s vysokými náklady), je mnohem těžší vrátit se tam, kde jste začali, natož vytvářet budoucí zisk. Samozřejmě, lze kupovat věci na dluh právě proto, že je inflace udělá příští rok dražší, ale zde platí obecné pravidlo: Dobrý dluh je ten, jehož úroková sazba je nižší, než výnos jehož jste schopný dlouhodobě dosahovat u svých investic. Proto raději než pořízení věci na dluh, dodržujte bod č. 4 – dlouhodobě investujte a vytrvejte. 

Těchto 5 tipů jsem získal díky sledování inspirativních lidí, kteří si pomocí vytvořených návyků dokázali vybudovat životní prosperitu. Sám se uvedenými návyky dlouhodobě řídím.Sdílet