Znáte příběh Norského ropného fondu? Inspirujte se!

Norskì ropnì fond l.

Když v roce 1969 objevili Norové v Severním moři ropu, možná netušili, že objevili doslova poklad.  Bohatství plynoucí z ropy dokázali znásobit tím, že zisky z těžby a prodeje investují do světových akcií.

Výnosy z ropy poslední roky klesají, přesto bohatství Norů roste. Norové se totiž v 90. letech, po více než dvaceti letech těžby, rozhodli, že tyto zisky budou namísto utrácení investovat do Norského ropného fondu.

Norskì ropnì fond l.

Norské bohatství tvoří globální akcie

Dnes je tento fond největším investorem na světě. Nejenom státním. Některé prameny uvádí, že až 1,5 % všech světových akcií drží tento fond. Jenom za poslední rok tvořily výnosy fondu vyšší zisk než samotná těžba ropy a její prodej.

Norové začali investovat do fondu z nuly v roce 1996 s nejistým výsledkem. Dnes výnosy převyšují vložené peníze. Hodnota fondu je v přepočtu přes 25 bilionu Kč. To činí v pětimilionové zemi včetně dětí 4,6 mil. Kč na hlavu!

Z tohoto majetku dnes Norové čerpají 3 % ročně na důchody a zároveň si majetek díky akciím uchovává reálnou hodnotu pro další generace. Norský ropný fond pomáhá Norům i v době koronavirové krize. V prvním pololetí tohoto roku norská vláda čerpala z fondu 167 miliard norských korun na podporu ekonomiky zasažené současnou pandemií. Snad každý si dovede představit, jak by se mu takový fond hodil v současné situaci.

Norskì ropnì fond ll.

Podobný přístup tvořit státní bohatství investováním nemá v Evropě obdoby. Aspoň ne v takovém měřítku. Ani my to štěstí nemáme, přesto se můžeme inspirovat při tvorbě osobního nebo rodinného bohatství. Na vytvoření vlastního fondu s doživotní rentou stačí, jako v případě Norů, produktivní život, jasný záměr a růstová strategie.

Základem úspěchu je zvolená strategie. Ostatně jako vždy

Norský ropný fond má svůj majetek ze 70 % ve světových akciích, zhruba 27 % tvoří dluhopisy a jenom 3 % objemu majetku nemovitosti. Zajímává je i diverzifikace jejich akciového portfolia, které tvoří více než 9 tisíc firem ze 74 zemí. Především z vyspělých ekonomik. Podobné diverzifikace můžete dosáhnout přes investování do nízkonákladových ETF. Důležitým předpokladem úspěchu je dodržovat pravidlo Koupit a disciplinovaně držet.

Ve svém rodinném portfoliu můžete část dluhopisů nahradit fyzickým zlatem, nakoupeným ideálně také přes ETF. To proto, že portfolio složené z ETF můžete snadno rebalancovat a měnově zajistit. Pravidelné rebalancování, tedy udržování portfolia ve zvoleném rozložení, vám přinese prvek stability a vyšší výnosy.

Pamatujte, že bohatství, které vám pomůže v pravý čas je často na dosah. Stačí změnit chování. Přestat spoléhat pouze na příjmy z podnikání nebo ze zaměstnání a část těchto příjmů investovat. Nástupem nového ekonomického cyklu je vhodná doba začít takové kroky činit.

Zavolejte mi pro individuální konzultaci. Rád Vám s určením vhodné strategie pomůžu.

Zdroj: https://www.nbim.no/en/, ČTK, Novinky.cz