Diverzifikujte a držte minimum hotovosti 

Ray Dalio, jeden z nejúspěšnějších investorů současnosti a správce největšího hedgeového fondu na světě spravující majetek ve výši 140 miliard dolarů varuje před novou ekonomickou krizí a zároveň doporučuje: diverzifikujte svůj investiční majetek a držte co nejméně hotovosti.

V loňském roce jsme mohli pocítit opět v plné síle, jak se chová inflace. Potvrzuje se, a to s železnou pravidelností, jak rizikové je držení hotovosti jako „investičního majetku“. Kombinace obrovského zadlužení zemí, narůstající nerovnosti mezi nejbohatšími lidmi světa a zbytkem populace, které je největší od roku 1933, a vzestupem nové velmoci Číny na úkor USA se zvyšuje riziko delší recese spojené s růstem inflace. Ochutnávku, jak mohou vypadat budoucí léta, jsme poznali minulý rok.

Každopádně trhům se v loňském roce dařilo. Možná jste zaznamenali relativně vysokou výkonnost u akcií, zejména v jeho první polovině, celkovým vítězem za loňský rok ovšem byla jiná třída aktiv – komodity s ročním výnosem přes 33 %. Opět se potvrdilo, že komodity nejlépe chrání portfolio v období rychle rostoucí inflace. Akcie jsou potom nejlepší ochranou a nejvýkonnější třídou aktiv z dlouhodobého hlediska. Na zařazení komodit do konzervativních portfolií pamatuje také investiční platforma Edward, a to konkrétně ve strategiích All Seasons a All Seasons Plus. Jejich složení vychází z prověřených strategii investičního génia Raye Dalia.

„Pokud máte dnes vyšší hotovost na spořícím účtu, pravděpodobně se její hodnota zvyšuje pomalejším tempem než jiné kategorie investic, protože je „zdaněna“ inflací. V neklidné době jako je tato, potřebujete, aby vaše úspory byly zhodnocovány bezpečným a dobře diverzifikovaným portfoliem“, říká úspěšný investiční stratég Ray Dalio (na snímku).

Prvořadým cílem Edwarda je ochrana bohatství

Investiční platforma Edward, kterou využívám ve své poradenské praxi, pamatuje právě na co nejširší diverzifikaci. To znamená, pamatuje na rozložení majetku mezi různé třídy aktiv jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, zlato a komodity a rebalancováním je udržuje v doporučených nebo zvolených poměrech. Prvořadým cílem Edwarda je totiž ochrana bohatství klientů. Náš konzervativní přístup (investiční platformy Edward) se projevil ve výnosech v loňském roce. Zatímco dynamická portfolia dosáhla nižších výnosů než akciové indexy vyspělých regionů, konzervativní portfolia naproti tomu dosáhla vyšších výnosů, než dosahovala většina konkurentů. Edwardovo zcela akciové portfolio MP9 (Warren Buffett, 98 % akcií) si připsalo necelých 14 % čistého zisku, nejkonzervativnější investiční portfolio MP4 (All Seasons, 30 % akcií) však vykázalo čistý zisk 6,3 % a MP5 (All Seasons Plus, 40 % akcií) potom výnosu 6,61 %.
 
Současné zvyšování úrokových sazeb ČNB znamená pro české investory zvýšené měnové riziko. Vyšší úrokové sazby vedou k tlaku na posilování koruny. Což se i děje. Z pohledu českého investora dolar a euro oslabily vůči koruně o -2,5 %. Edward jako jedna z mála investičních platforem v ČR umožňuje měnové zajištění portfolia. Navíc díky úrokovému diferenciálu jednotlivých měnových párů, který je teď z pohledu koruny kladný, je aktuální forwardový kurz zajišťován s kladným výnosem. Měnovým zajištěním má vaše portfolio o riziko míň.

Co očekáváme od roku 2022?

Loňský rok opět potvrdil význam dodržování pravidla „kup a drž“ nebo „nevyčkávej a nečasuj trh“. Ten, kdo vyčkává s investováním na to až přijdou z trhů lepší zprávy, tak se připravuje o zisk, a naopak jeho peníze na bankovních účtech ztrácejí část své hodnoty. Je to jedna z nejčastějších investorských chyb. Pořád platí, že světové bohatství nemizí, jen se přelévá mezi jednotlivé třídy aktiv.

Proto je dobré být se svým majetkem stále zainvestovaný v široce diverzifikovaném portfoliu a držet jen tu hotovost, kterou potřebujete na cíle na nejbližší tři roky. Ale i na to dnes můžete využít platformu Edward. Od 5.1. jsme totiž v Edwardovi v modelových portfoliích MP1 až MP3, jejichž součástí je také hotovost, začali tuto hotovost úročit sazbou 3,5 % p.a. Na takto úročené peníze se vztahuje zákonné pojištění vkladů do výše 100 tisíc eur. Sazba se může měnit dle tržních podmínek, zejména čtrnáctidenní reposazby ČNB. Záměrem úročení hotovosti není suplovat spořící účty. Hlavním záměrem je, aby naši klienti měli možnost pracovat se svými penězi co nejefektivněji. Pokud chcete poznat hlavní přednosti Edwarda, můžete mě kontaktovat.

Zdroje: Viktor Hostinský, zakladatel platformy Edward, https://www.seznamzpravy.cz/

Sdílet