,

Je finanční gramotnost důležitější než finanční návyky?

Obecně všichni věříme ve svou racionalitu a logické uvažování. Dokonce i klasické ekonomické teorie nám říkají, že člověk se dokáže rozhodovat dokonale racionálně.

Tyto teze nabourává mladý obor – behaviorální ekonomie. Ten spojuje klasickou ekonomii s psychologií. Umožňuje nám zjistit například naši neschopnost investovat na důchod nebo se racionálně rozhodovat, když jsme sexuálně vzrušení. Emoce ale hrají rozhodující roli i u většiny našich nákupních rozhodnutí. 🙉

Novým rokem se rozšířili možnosti, jak pomocí daňových úlev investovat na důchod. Stát spustil DIP – dlouhodobý investiční produkt. Licenci od ČNB obdržela také investiční platforma Edward, kterou využívám ke správě klientova majetku, a během prvních sedmi dnů si ho sjednalo hned sedm mých klientů.

Běžně takovou efektivitu nemívám, ale krásně zde zafungoval dárek v podobě daňové úlevy. Ačkoliv řada mých klientů investuje do standardního portfolia pravidelně relativně vysoké částky ve vztahu k ušetřené částce na dani 7 200 Kč ročně, byla tato úspora velký stimul k jejich rozhodnutí.

A je to tak správně, každá ušetřená kačka se počítá. 🍀 🙂

Pro sjednání DIPu – a tím navýšení dalších vkladů – nebylo zásadní ukázat klientům historické grafy, složené úročení nebo investiční strategie, ale to, že z toho budou mít okamžitý prospěch.

Často slýchám o významu finanční gramotnosti. Ano je důležitá, ale není tím hlavním motorem, proč byste měli nebo chtěli začít investovat na důchod.

Odmalička jsem spořivý. Je to důležitý návyk z mého ranného dětství, který mě postupně dovedl k mé dnešní práci.

Vzpomínám, jak jsem si skrze peníze od rodičů spořil na svoje první kolo. Zjistil jsem, jak bolestivé pro mě bylo, když jsem sice dostal vysněné kolo, ale pokladnička, ve které bylo několik zelených stokorun, zůstala prázdná. 😴

Postupně mě to naučilo myslet dlouhodobě a odkládat spotřebu. A to je vědomé rozhodnutí, pevně budovaný návyk.

Stejně jako vám nepomůže ke změně jídelníčku kurz na hubnutí, stejně tak vám nepomůže k okamžité změně životního stylu kurz na finanční gramotnost.

Investovat na důchod, které je spojené s bolestivým rozhodnutím odkládat spotřebu a podstoupit riziko, můžete jen na základě vědomé změny. ☝️

Špičkový behaviorální ekonom D. Ariely dokládá na několika průzkumech, že pouhé absolvování kurzů například na hubnutí nebo finanční gramotnost vede k okamžitým změnám v chování jen u velmi malého procenta lidí.

Doporučuji si přečíst jeho knihu Jak drahé je zdarma. Iracionalita v rozhodování je daná každému z nás a jen na základě nových znalostí (třeba z oblasti finanční gramotnosti) svoje chování neměníme.

A jak to souvisí s DIPem? Všech 7 klientů se již dávno předtím vědomě rozhodlo investovat na důchod. Vyměnit část současných výhod za ty budoucí, často velmi vzdálené. Za to jim patří můj obdiv. 👍

O to snazší pro mě bylo, je přimět k rozhodnutí navýšit svůj rozpočet investovaný na důchod.

Jak to máte Vy? Máte vytvořený návyk odkládat na horší časy, ale dosud jste nezapojili investice nebo jen ve velmi malé míře? Napište mi.

Sdílet