Jak co nejefektivněji využít zlato v rodinném majetku

ČNB se vrhla do velkého nákupu zlata. Odhaduje se, že letos nakoupila zhruba 15 tun zlata. Celkově ho má v rezervách až 27 tun. Hlavním cílem tohoto kroku je diverzifikovat státní rezervy. Záměrem současného guvernéra je držet ve státních rezervách až 100 tun zlata, vůbec nejvíce v české historii. Znamenalo by to, že zlato bude tvořit zhruba 5 % státních rezerv.

Zlato je uchovatel hodnoty. O tom není sporu. Mělo by být součástí investiční strategie každého investora. Skvěle se hodí do portfolia k akciím a dluhopisům. Nejčastěji doporučovaný podíl v majetku je maximálně 10 % objemu.

Pojďme se však podívat na to, jak můžete co nejefektivněji využít zlato ve svém rodinném portfoliu.

Fyzické zlato můžete nejčastěji nakoupit buď:

• Přímo na burze přes tzv. ETC (obdoba ETF) – zde je nutné volit fond od prověřeného investičního manažera (například BlackRock), který investuje přímo do fyzického zlata

• Nebo ve slitcích přes obchodníka

Nákupem přímo na burze nejlépe využijete vlastnosti zlata. Proč?

• Při pravidelném nákupu průměrujete cenu

• Vyhnete se emocionálním nákupům. Většina lidí totiž zlato nakupuje v době, kdy je drahé nebo před vrcholem.

• Mnohem efektivněji rebalancujete výnosy ze zlata s ostatními třídami aktiv ve vašem majetku. Což vám přinese požadovanou nižší kolísavost a vyšší výnosy.

• Vyhnete se vysokým maržím obchodníků při nákupu nebo při prodeji

Cena zlata i stříbra se odvíjí právě od ceny na burze. Pokud nakupujete zlato u obchodníka, musíte počítat s tím, že se v ceně promítnou ještě další náklady:

• Na výrobu slitků (čím menší slitek tím vyšší náklad).

• Za dopravu (zlato se nejčastěji vyrábí ve Švýcarsku, Německu nebo Rakousku), a dále za uskladnění a pojištění.

• Za marži obchodníka. Ty mohou být 3, ale klidně i přes 10 %. Při prodeji také záleží na tom, jestli prodáváte u jiného obchodníka, než u kterého jste před lety nakoupili. Za výkup „cizího“ zlata si obchodník zpravidla řekne o vyšší marži.

Většinu zlata ze státních rezerv uvažuje ČNB uložit v zahraničí. Z toho se dá vyvozovat, že také jednotlivé státy dnes z důvodu efektivity (možná i bezpečí) nakupují zlato přes „papír“. Fyzické zlato leží v bankovních trezorech a vy ho přes ETC nakupujete po kusech. Například zlato obchodované na londýnské burze je údajně uschované ve zlatých prutech v londýnském podzemí v trezorech banky JP Morgan.

Co je dobré vědět? V roce 1980 začal pozvolný pád cen zlata. Jeho cesta na dno trvala téměř 20 let! Zatímco pád akcií trval nejdéle 16 měsíců. K zotavení, tady k návratu na předchozí vrchol, potřebovaly akcie „jen“ 53 měsíců. Zatímco zlato plných 27 let. To platí minimálně od roku 1970.

I přes vysokou kolísavost zlata, srovnatelnou s akciemi, ale s mnohem nižší výkoností, slouží zlato jako výborný diverzikátor (viz. obrázek). Pokud byste na začátku roku 1970 investovali 10 000 USD do amerických akcií (reprezentovaných indexem S&P 500), vaše investice by do dubna roku 2020 vyrostla na 1 135 926 USD. Stejná částka 10 000 dolarů investovaná do zlata by za stejnou dobu vyrostla jen na 382 213 USD

Pokud byste, ale těchto 10 000 USD investovali tak, že byste je rozdělili v poměru 50:50 mezi akcie a zlato, a každý rok portfolio rebalancovali, pak by vaše investice vyrostla za stejnou dobu na 1 157 391 USD. Takový výnos je větší, než byste získali jen při držení investice v akciích nebo jen ve zlatě, a navíc by toto portfolio vykazovalo nižší rizikovost (kolísavost).

Při rebalancování totiž vždy dojde k tomu, že odprodáváte ,,za draho” část aktiv, která právě vyrostla a nakupujete ,,za levno” část aktiv, která právě poklesla. Pokud tedy držíte dvě aktiva, která reagují zpravidla opačně na různé tržní situace, pak jejich kombinací a pravidelným rebalancováním můžete získat nejen o něco lepší výnos, ale zejména mnohem nižší kolísavost portfolia.

Moderní investiční platformy řízené algoritmy dnes dovedou pravidelným rebalancováním efektivně udržovat vaše portfolio v požadovaném poměru a tím maximalizovat výnosy nejenom z držení zlata.

Zdroj: https://www.portfoliovisualizer.com/, https://www.edwardinvest.cz/predstavujeme/portfolia/

Chcete mít méně starostí s vaším majetkem a věnovat se více svým prioritám? Zařaďte se mezi naše spokojené klienty. Pokud chcete pomoct s vytvořením finančního plánu a sestavením investiční strategie, odpovězte na tento email a domluvíme se na úvodní schůzce. Našimi partnery jsou největší obchodník s cennými papíry ve střední a východní Evropě a největší broker pool v České republice.

Riziko je měřeno směrodatnou odchylkou ročních výnosů. Tento příklad je hypotetický a má sloužit pouze k ilustračním účelům a nemá představovat žádný specifický investiční produkt. Dividendy a úroky jsou reinvestovány a příklad nezahrnuje efekt poplatků a dalších nákladů na investování. Pokud by byly zahrnuty poplatky a náklady, výnosy by byly nižší. Historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů.

Sdílet