,

Chcete odejít do důchodu s milionem?

Já ano. Proto celý život spořím a posledních 15 let investuju do akcií. Ještě před 30 lety by vám milion korun zajistil v důchodu velmi pohodlný život. 

Dnes? Při 4 % počáteční míře výběru by Vám to zajistilo ročně 40 000 Kč na přilepšenou. A ještě byste jako současný důchodce musel mít odvahu, a mít ten milion alespoň z poloviny v akciích. To kvůli inflaci.

Před lety mi jeden kolega vyprávěl, jak prodával své staré auto jednomu pánovi kolem osmdesátky. Když mu za tu ojetou škodovku předával peníze, tak mu starý pán řekl: „Tak tohle jsou moje poslední úspory.“ A svěřil se mu, že když odcházel do důchodu, měl naspořeno téměř milion korun. Tehdy si za to mohl koupit nejméně 5 panelových bytů 3+1 a žít z nájmů.

Ale kdo by tehdy běhal kolem tolika bytů. Nemovitostní trh ještě nefungoval a zkušenosti s jiným typem investování tady nikdo neměl. 😓

Dal je tedy na spořící účet, že bude žít z úroků. „… a takhle to dopadlo“, poznamenal, když se s kolegou loučil. Mimochodem úrokové sazby tehdy byly vysoké. Ale inflace také. Ta z roku 1991, kdy dosáhla 56,6 %, je v porevoluční éře dosud nejvyšší. 

Možná i proto je snadnější pochopit, proč lidé v ČR tak málo investují na důchod. Proinvestovat se k milionu korun trvá a ani ten dnes nebude zdaleka stačit. Protože kdo ví, kde bude inflace a sazby za 5, 10 nebo 25 let? Ve většině rodin také chybí mezigenerační zkušenost. Jen málokdo se dosud doma potkal s někým, kdo si vytvořil doživotní příjem investováním.

Přesto šance tu je. A velká. Finanční plán. Bez plánu nepostavíte dům, nevybudujete firmu, ale ani nevylezete s dětma na Sněžku. Ne, že by to nešlo, ale s plánem kudy půjdete, co si vezmete s sebou a na sebe, to bude jednodušší a hlavně bezpečnější. 👍

Pořád se potkávám s lidmi, kteří sice dovedou slušně vydělávat, ale když se jich zeptám, jaký chtějí mít příjem za 20 let, kdy už budou v důchodu, tak většinou neví. Když to trochu přestřelím, v důchodu nebudete potřebovat kapitál, ale příjem z něho. Ten si naplánujte. A pak už postupujte krůček po krůčku.

Dodržujte strategii, navyšujte měsíční nebo roční investici. Váš kapitál postupně poroste. A tím i vaše jistota, že si po šedesátce budete moct dovolit to, co dnes. Tak jednoduché to je. 

Vím, že v investování neexistují žádné záruky, ale mohu vám zaručit, že když si na důchod něco naspoříte, budete lépe připraveni, než když si nenaspoříte vůbec nic. A když do vašeho spoření zařadíte plánování a do majetku akcie, stane se vaše cesta bezpečnější. ✌️

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/13-7102-04-za_1____4__ctvrtleti_2004-mira_inflace

Sdílet