Jak být spokojený po padesátce

Poslední dobou se na sociálních sítích potkávám s příspěvky typu Jak dál po padesátce? I velmi úspěšní lidé se v tomto věku setkávají s tím, že se snižuje jejich pracovní uplatnění a ve firmách přestávají brát v potaz jejich předchozí zkušenosti.

Tyto příspěvky se dotýkají i mě, vždyť padesátka se u mě dostavila vloni. Trochu se pochlubím, zastihla mě v dobré kondici. Svědčí o tom třeba skutečnost, že za tři měsíce čekáme s manželkou potomka. Jaký tedy může být recept na spokojený život po padesátce?

Happy birthday 50 years grunge rubber stamp, vector illustration

Celý život jsem byl zvyklý tvrdě pracovat, do svých 40 let především v naší rodinné firmě. Věděl jsem, že to tak nechci mít celý život, že chci mít po padesátce klidnější život, a přitom si zachovat stejnou životní úroveň. Důležité kroky k vysněné budoucnosti jsem ale musel udělat dávno předtím.

1. Krok – změna oboru

Tím prvním byla změna oboru. Začal jsem ve svých 42 letech podnikat. V cizím městě a pro mě v novém oboru, který měl nevalnou pověst – finančním poradenství. Dalších roky až do padesátky pro mě byly velmi intenzivní. Musel jsem se naučit v rychlém sledu řadu nových dovedností. Každopádně jsem se díky své vypěstované houževnatosti relativně velmi rychle chytl. Již po dvou letech v tehdejší největší poradenské společnosti v ČR Fincentru jsem si troufl na osamostatnění a placené poradenství. Byl to krok plný obav, ale povedl se!

2. Krok – přizpůsobení se

Druhým krokem ke spokojenému životu bylo přijmout fakt, že se budu muset neustále učit nové věci a neustále zlepšovat. To, co stačilo včera, již nemusí stačit zítra. A že si tak nikdy nebudu moct zcela říct: “Mám již vyhráno.“ Plně to vystihuje motto samurajských učitelů, kterým se řídím: „Ani na vteřinu si v bitvě nepřipouštěj, že jsi vyhrál, jinak prohraješ.“ Vždyť sama evoluce zařídila, že přežijí ne ti největší nebo nejsilnější, ale ti, co se dovedou přizpůsobit.

3. Krok – budování pasívního příjmu investováním

Třetím a zásadním krokem, který jsem ovšem udělal hned jako první: začal jsem si budovat pasivní příjem investováním. Tím, jak rostly moje znalosti a zkušenosti v této oblasti (a mém novém oboru) jsem investoval víc. Za posledních deset let v průměru až 30 % ročního výdělku. Dnes jsem za to rád. Čerpat ho ještě nemusím, ale vědomí, že mi pravidelná renta případně pokryje část výdajů, uklidňuje. Díky tomu se dnes mohu věnovat i jiným věcem než „jen“ kariéra. Třeba rodině a sportu. Minimálně hodinu denně věnuji aktivnímu sportu. K tomu je nutné přičíst další čas, který mohu věnovat jiným mimopracovním aktivitám, například mé vášni v řečnickém klubu. Pamatujte, že Vaše portfolio pracuje za Vás i tehdy, když odpočíváte.

Myslete tedy včas na to, jaký život chcete mít po padesátce. Produktivní život uteče velmi rychle. Jak ukazují čísla z USA, příjmy v tomto věku klesají VŠEM příjmovým skupinám bez výjimky. Podnikatelům i zaměstnancům.

Kýivka pý¡jm…

Vás, které padesátka teprve čeká, bych rád předal tři mé osobní zkušenosti: 1. buďte připravení na změnu, třeba i celého oboru. Změňte ho včas. Díky tomu můžete i po padesátce dělat práci, která Vás baví. 2. Udržujte se v kondici, nejlépe pravidelným sportem. Mě běhaní zpočátku nebavilo, dnes si bez něho nedovedu představit pracovní ráno. Je potom příjemné, když Vám lidé tipují méně, než Vám ve skutečnosti je. 3. Pamatujte také na peníze, bez nich je ta spokojenost často menší nebo žádná.

Začněte si proto včas budovat pasivní příjem investováním. Již teď. Jednou se Vám bude hodit. Ať už po padesátce nebo později, až se uzavře vaše kariéra. S posledním bodem Vám rád pomohu.

Sdílet