Co má společného horolezectví a investování?

V hlavní roli důvěra

Ve svém volném čase se věnuji také lezení a horolezectví. Jsou to sporty, kde podstupujete přiměřenou míru rizika, spolupracujete v lezecké dvojici nebo trojici a nutným předpokladem úspěchu je dodržování prověřených pravidel. Například jištění nebo základního vybavení. Stejné je to v mé praxi Osobního poradce portfolia. Spolupracuji zde s dvojicí (nebo jednotlivcem) na dlouhodobém naplňování finančního plánu dané rodiny. Berou mě jako parťáka, který má zkušenosti, know-how a ty nejlepší předpoklady jim pomoct na jejich cestě k finanční svobodě. I práce s finančním plánem je především o dodržování prověřených pravidel investování a zacházení s penězi. V horách se vždy obklopuji zkušenějšími. Těmi, kteří dovedou výstup rozplánovat, dovedou reagovat na změnu počasí a dovedou zachovat klid.

38868938_2012640355445590_8340716065222819840_o
Foto: Walliské Alpy, na vrcholu Zumsteinspitze 4.563 m.n.m, srpen 2018

V hlavní roli důvěraStejnou roli potom přebírám ve své profesi. Jaké důvody klienti nejčastěji zmiňují, proč se rozhodli se mnou podstoupit dlouhodobou výpravu? Je pro ně důležité, že v procesu úvodních schůzek dodržuji postupné kroky. Od analýzy současného stavu, stanovení si dlouhodobých cílů, sestavení finančního plánu nebo investičního portfolia. Každý klient také ocení čas věnovaný jeho vzděláváním. V praxi to znamená, že se klient postupně dozvídá, jak fungují jednotlivé strategie, jaký je rozdíl mezi podílovým a ETF fondem, proč je dobré mít část portfolia zajištěnou v národní měně nebo jak se vůbec čerpá doživotní renta. Někteří mí klienti mi na servisní schůzce sdělují, že se pokaždé dozví něco nového a že tím získávají ucelenější pohled na investování. Jako jednu z přidaných hodnot také zmiňují nestrannost a nezávislost. Proto je důležité, aby dobře porozuměli struktuře odměn a poplatků, pokud využívají placené poradenství. Popsanými kroky vzniká mezi poradcem a klientem potřebná DŮVĚRA. Možná to vůbec nejdůležitější pro dlouhodobý vztah. Nejvíc emocí mohou vyvolat poklesy nebo když se portfoliu nedaří oproti jejich očekáváním. Proto věřím, že je důležité si s klienty nastavit správná očekávání hned na počátku a neslibovat „zaručené“ výnosy. A s očekáváními je nutné pracovat i v dalším průběhu spolupráce. Obzvlášť v situacích, kdy i v období růstu mohou zažívat nejistotu z nízkých nebo dokonce záporných výnosů.

P1130717-4000
Foto: Adršpach, na vrcholu Krále, srpen 2016

Všechno má svůj dobrý konec

Stejný vztah jaký zažívám se svými klienty, kde jsem o kus dál ve zkušenostech i znalostech v investování, jsem prožíval a prožívám při horolezectví. Svoji vůbec první horolezeckou výbavu jsem si koupil před třinácti lety a teprve potom začal „hledat“ lidi. Jediné co jsem na počátku měl, byla chuť zbavit se paniky a strachu z výšek. První dva nebo tři roky to byl víc boj než lezení v jedné menší skalní oblasti mezi Zlínem a Trenčínem. Ale první dovednosti a zkušenosti jsem získal a poznal, že většina strachu nebo paniky je zbytečná. Díky vytrvalosti jsem příchodem do Brna poznal další partu výborných lidí zapálených do horolezectví. Musím podtrhnout, že jsem měl od počátku štěstí na lidi a mohl si tak postupně plnit svoje sny ve „velkých“ horách, které mě na počátku ani nenapadly.

P1110651-5000
Foto: Dachstein Gruppe, na vrcholu Hohe Kreuz, červenec 2015

Letošní léto pro mě osobně bylo završením třináctiletého snažení. Na počátku byla jen víra a touha a na jejím konci odměna. Výstupy na několik čtyřtisícových vrcholů v letošním srpnu na hranici Itálie a Švýcarska v alpském masivu Monte Rosa jsou pro mě třešničkou na dortu. A možná novým začátkem, protože za každým zdolaným kopcem nás v životě čeká další kopec. S investováním jsem začal ve stejném roce jako s horolezectvím, také bez zkušeností a potřebného zázemí, a až později jsem v této své další vášni, našel svoji práci a životní poslání. Zažil jsem si přitom hodně strachu a vnitřní nejistoty, a také práce s udržením si vnitřního klidu. Obzvlášť v období, kdy můj klientský mandát vyrostl do desítek milionů a tím postupně rostla i moje zodpovědnost. Pokud při investování zažíváte nejistotu nebo dokonce strach, je to přirozené. Zejména pokud jste na počátku cesty. Náš mozek nás chrání. V horách i v investování jsem poznal, že pokud vytrvám a udržím si víru a pokoru, nakonec všechno dobře dopadne.

Sdílet